NORMA ZAKŁADOWA TAP Robert Kurek w Jankach NZ-FM-SP-001:2018-06 dotycząca produktów sprzedawanych pod markami, Flexmeble.
OPRACOWANA NA PODSTAWIE POLSKICH NORM PN-EN 1116:2006 ICS 97.040.10, PN-EN 14749:2006 PN-EN 1116:2018-04
1. WSTĘP
1.1 Przedmiot normy
Przedmiotem niniejszej normy są wymagania techniczne oraz tolerancje wymiarowe i produkcyjne mebli sprzedawanych przez firmę TAP Robert Kurek z siedzibą w Jankach, która jest producentem mebli na wymiar takich jak meble kuchenne, pokojowe, biurowe oraz łazienkowe i inne wg. Projektu klienta do własnego montażu, zwane dalej towarem.
1.2 Postanowienia ogólne
Norma Zakładowa wiąże strony, o ile nic innego nie wynika z pisemnych umów zawartych między upoważnionymi przedstawicielami stron. Niniejsza Norma Zakładowa jest integralną częścią każdej oferty, cennika i umowy. Przyjęcie zamówienia do realizacji stanowi równocześnie akceptację Normy Zakładowej przez Zamawiającego oraz Wykonawcę. Strony podejmujące współpracę z uwzględnieniem Normy Zakładowej, podejmują ją w dobrej wierze, przy zachowaniu zasad rzetelności i uczciwości kupieckiej oraz z poszanowaniem prawa. Przedmiotem obrotu między stronami są towary zawarte w ofercie handlowej oraz wykonywane na zlecenie klienta przez firmę TAP Robert Kurek.
1.3 Zakres stosowania Normy Zakładowej
Wymagania niniejsze Normy Zakładowej powinny być stosowane przy projektowaniu, produkcji, montażu i odbiorach końcowych mebli przez Wykonawcę jak i Zamawiającego lub przez ich przedstawicieli.
1.4 OKREŚLENIA
Norma Zakładowa NZ-MS-001:2018-06 określa zasady i tryb składania zamówień oraz wykonania wyrobów znajdujących się w ofercie handlowej TAP Robert Kurek w tym wyrobów na indywidualne zamówienie Kupującego.
2. POSTANOWIENIA OGÓLNE PRODUKTU
2.1 Określenia podstawowe normy
Niniejsza Norma Zakładowa stworzona została w oparciu o Polskie Normy : PN-EN 1116:2006 ICS 97.040.10, PN-EN 14749:2006
2.2 Materiały składowe mebli
• Materiały składowe użyte do produkcji mebli posiadają atest higieniczności E1 oraz wykonane są zgodnie z Polskimi Normami PN-EN 14322, PN-EN 438-3
https://www.swisskrono.pl/ Pobierz/Certyfikaty
oraz innych producentów certyfikaty do wglądu na indywidualne zapytanie.
3. PODSTAWOWE PARAMETRY PRODUKTÓW
Elementy z których składają się meble wykonane z płyty laminowanej lub płyty mdf oraz w niektórych wypadkach z batów laminowanych.
KORPUSY;
Korpusy i fronty meblowe wykonane są z płyt o grubości 18mm bądź większej. Nie stosujemy najtańszych płyt o grubości 15 mm, stosowanych przez producentów masowych mebli.
Elementy meblowe z których składają się meble (boki, wieńce, przegrody) konstruowane są zgonie z zasadą cofanie kolejnych elementów o 0-1mm względem poprzedniego. (jeżeli bok jest najbardziej wysuniętym do przodu elementem to wieniec (dolny, górny i ew. środkowy) będzie cofnięty względem boków o 0 do 1mm względem boków, a przegrody „stawiane” na wieńcach są cofnięte względem nich o 0 do 1mm, a więc są cofnięte o 0-2mm względem boków. Ta zasada obowiązuje także przy półkach i innych elementach mebli. W niektórych przypadkach półki mogą być jeszcze płytsze i wynika to z indywidualnej konstrukcji mebla.
Podczas procesu cięcia wieńca na odpowiednią długość powstaje rzaz (podcięcie) po pile podcinającej (piła podcinająca jest szersza od piły głównej) o szerokości +/- 0,3mm, który po złączeniu z bokiem może być minimalnie widoczny.
Krawędzie widoczne z przodu lub boku oklejane są okleiną PCV, ABS o grubości co najmniej 0,8mm, krawędzie tylne i górne oklejane są w wybranych meblach.
Spoina klejowa ma grubość +/- 0,4mm i jest lekko widoczna.
W przypadku elementów oklejanych krzywoliniowo przyjmuje się kryterium zachowania estetyki w standardowych warunkach obserwacji.
Zawiasy oraz prowadnice przykręcane są za pomocą wkrętów do drewna.
W bokach z półkami wykonany są nawiercenia fi 5 (z dokładnością na wysokości +/- 1,5mm) do podpórek na półki.
W razie potrzeby w tylnej części boku i wieńcach jest nafrezowany rzaz (podcięcie) na płytę HDF grubości +/- 4mm na głębokość +/- 10mm z przesunięciem od tyłu od 1mm do 30mm. (lub więcej w przypadku zwiększenia głębokości danego elementu przez kupującego.
Elementy są ze sobą łączone za złącz mimośrodowych lub konfirmatów z zastosowanie w wybranych przypadkach kołków pozycjonujących z tolerancją maksymalnego odchylenia +/- 1,8 mm
Przesunięcia między elementami są zgodne z zasadą „cofania kolejnych elementów” oraz dopuszczają tolerancję w granicach +/- 1,8mm na długości, szerokości, wysokości i głębokości.
Podczas procesu cięcia lub okleinowania na krawędziach dopuszcza się niewielkie odpryski z tolerancją do +/- 1 mm głębokości.
Dopuszcza się większe od standardowych odpryski w elementach niewidocznych podczas zwykłego użytkowania mebla (np. w niewidocznym po złożeniu mebla miejscu połączenia elementów).
Ściany tylne mebli wykonywane są w zależności od modelu i konfiguracji klienta z płyty białej HDF o grubości 3mm lub płyty wiórowej w kolorze korpusu o grubości 18mm.
Ściany tylne z płyty HDF montowane są we wpust, są dopijane lub przykręcane do korpusu (do krawędzi prostej lub wręgu), przewidziany sposób montażu zalewy wyłącznie od wybranej konstrukcji przez producenta.
Ściany tylne z płyty pełnej montowane są za pomocą konfirmantów, wkrętów lub złącz mimośrodowych.
Wycięcia w ścianach tylnych HDF np. pod zawieszki, nie są wykonywane.
Wycięcia w plecach pełnych wykonywane są za pomocą frezy co może powodować ponad normatywne ubytki laminatu. Producent wykonuje wycięcia w taki sposób, aby ponadnormatywne ubytki laminatu były niewidoczne od strony wnętrza szafki.
Elementy szuflad montowane są za pomocą wkrętów, konfirmantów lub złącz mimośrodowych wszelkie otwory potrzebne do montażu szuflad wykonywane są z tolerancją +/- 3mm. Niektóre elementy szuflad mogą nie posiadać nawiertów w takich przypadkach montujący meble powinien dokonać montażu zgodnie z instrukcją producenta akcesoriów meblowych.
Wymiary elementów korpusu powinny się mieścić w przestawionych poniżej granicach;
Dopuszczalne graniczne odchylenia dla ścisłych wymiarów
grubość długość szerokość przekątna wichrowatość
+/- 0,5 mm +/- 1,5mm +/- 1,5mm +/- 1,5mm +/- 2mm na 1mb
FRONTY
Fronty meblowe są mniejsze od przestrzeni w której mają być zamontowane i w zależności od konfiguracji mebla mogą być pomniejszone o różne wartości.
Wymiary frontów powinny się mieścić w przestawionych poniżej granicach;
Nazwa tolerowanej wartości Tolerancja
długość szerokość grubość
Wymiary gabarytowe frontów ± 2 mm ± 2 mm ± 0,5 mm
Odchylenia do prostolijności 2,5 mm / 1 mb 2,5 mm / 1 mb x
Wichrowatość 2,5 mm / 1 mb 2,5 mm / 1 mb x
Kąt narożnika ± 2° ± 2° x
Dopuszczalne odchylenia od płaszczyzny wynoszą +/- 2,5mm do wysokości 900mm, od wysokości 901mm do 2760mm nasza firma nie gwarantuje stabilności produktów bez zastosowania specjalnych elementów napinających, które nie są standardowym wyposażeniem frontów.
BLATY
Blaty mogą być wykonane z płyty wiórowej okleinowanej laminatem HPL, kompozytu, płyty laminowanej dwustronnie, kwarcytu, kamienia lub konglomeratu.
Grubość blatu jest określana indywidualnie ze względu na różne materiały.
Podczas procesu cięcia blatów na odpowiednie wymiary powstaje rzaz po pile podcinającej (piła podcinająca jest szersza od piły głównej) o szerokości +/- 0,3mm, który po złączeniu z bokiem, zaślepką lub drugim blatem jest lekko widoczny.
Podczas procesu cięcia lub okleinowania na krawędziach dopuszcza się niewielkie odpryski z tolerancją do +/- 1mm
Blaty montuje się do mebli za pomocą wkrętów których długość jest dobierana do grubości blatu.
Wymiary blatów powinny mieścić się w przedstawionych poniżej granicach odchylenia
Dopuszczalne graniczne odchylenia dla ścisłych wymiarów
grubość długość szerokość przekątna wichrowatość
+/- 0,5 mm +/- 2mm +/- 2mm +/- 2mm/mb +/- 2mm na 1mb
4. WARUNKI OBSERWACJI WAD
1) Produkty po montażu należy wyczyścić z pozostałych po procesie produkcji resztek kleju, wiórów itd.
2) Meble należy oglądać przy rozproszonym świetle dziennym lub równoważnym. Obserwator powinien znajdować się w odległości 1m od mebli, obserwując je prostopadle nieuzbrojonym okiem.
3) Za wady uznawane są odchyły od niniejszej normy wpływające na użytkowanie produktów i widoczne podczas jego normalnego użytkowania w warunkach zgodnych z warunkami obserwacji.